Cheflera (Scheflera)

Cheflera është një shkurre me gjelbërim të përhershëm

Imazh - Wikimedia / Alejandro Bayer Tamayo

Shumica e specieve të shef Ato janë shkurre dhe jo pemë. Edhe pse kjo është një faqe interneti e quajtur Todo Árboles, nuk mund të humbisja mundësinë për të folur edhe për to, shkurret. Dhe është se në një kopsht, është gjithmonë interesante të vendosësh disa. Për shembull, një sheflera mund të duket spektakolare, pasi mund të krasitet edhe për t'i dhënë formën e një peme të vogël.

Kështu le t'i njohim më mirë. Më tej do t'ju tregoj se cilat janë llojet e cheflera-s që mund të blihen në çdo çerdhe apo dyqan dhe çfarë kujdesi duhet t'u kushtohet atyre.

Cila është origjina dhe karakteristikat e cheflera?

Është një gjini bimësh me origjinë nga India, Azia Lindore dhe Zelanda e Re.. Ato janë, siç thashë në fillim të artikullit, pemë ose shkurre që kanë gjethe jeshile të errët të përbëra nga disa gjethe në formë heshtak.

Ai prodhon lule vetëm kur arrin moshën madhore. Dhe këto janë jeshile. Për këtë arsye, ato në fillim kalojnë pa u vënë re dhe vetëm kur dëgjon zhurmën e bletëve e kupton se po, po lulëzon.

Cilat lloje të Schefflera ekzistojnë?

Besohet se ka më shumë se 600 lloje të ndryshme, por ato që ne njohim më mirë janë vetëm dy:

Schefflera actinophylla

Cheflera është një bimë me gjelbërim të përhershëm

Imazh - Wikimedia / Forest dhe Kim Starr

La Schefflera actinophylla Është një specie pemësh me gjelbërim të përhershëm vendas në Australi., ku rritet në pyjet tropikale të shiut. Ajo arrin një lartësi prej 15 metrash dhe prodhon gjethe të gjelbra të përbëra. Lulet e saj shfaqen në verë dhe mund të zgjasin disa javë. Meqenëse është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit, rekomandohet të rritet në ambiente të mbyllura në muajt e dimrit nëse ndodh ngrica.

schefflera arboricola

Cheflera mund të rritet si një shkurre

Imazh - Wikimedia / David J. Stang

La schefflera arboricola Është një shkurre me gjelbërim të përhershëm që arrin lartësinë rreth 5-6 metra.. Gjethet janë të ngjashme me ato të specieve të mëparshme. Megjithatë, janë marrë shumë kultivarë që i kanë të gjelbër dhe të verdhë, ose jeshil dhe të bardhë. Lulëzon në verë dhe lulet e tij mblidhen në lulëzime fundore. Nga përvoja ime, mund të pohoj se i reziston shumë mirë thatësirës, ​​si dhe ngricave të lehta.

Si të kujdeseni për një bimë Schefflera?

Do të shkoja aq larg sa të thosha se cheflera është një nga bimët më të lehta për t'u kujdesur nga të gjitha ato që mund të blihen në një fidanishte. Por është e rëndësishme që nevojat tuaja të merren parasysh në mënyrë që gjithçka të shkojë mirë:

Ku ta vendosni: brenda apo jashtë?

Cheflera është një pemë ose shkurre që ka nevojë për shumë dritë, madje edhe diell të drejtpërdrejtë. Për këtë arsye rekomandohet të lihet vetëm në ambiente të mbyllura gjatë dimrit dhe për sa kohë që temperaturat janë shumë të ulëta për të. Megjithatë, nëse keni një serë, preferohet ta keni atë brenda të mbrojtur se sa në shtëpi, përveç nëse merkuri i termometrit që keni brenda në të siperpërmendur bie nën 10ºC.

Por në çdo rast, nëse nuk keni zgjidhje tjetër veçse ta keni në shtëpi, vendoseni në këndin më të ndritshëm që keni, ku ka më shumë dritë. Sigurisht, është gjithashtu e rëndësishme që të mos e ekspozoni ndaj rrymave të ajrit, përndryshe do të vuante shumë.

Sa herë ujin sheflera?

Do të varet nga stina e vitit dhe nga ku po rritet. A) Po, Nëse është në kopsht dhe është verë, për shembull, do ta ujitim më shpesh sesa nëse është dimër dhe/ose nëse është brenda. Po kështu, një cheflera në një tenxhere do të duhet gjithashtu të ujitet më shumë se një që rritet në tokë.

Mbani gjithmonë parasysh se do të jetë më mirë ta lini bimën të ketë pak etje, sesa ta ujitni shumë. dhe le të kalbet rrënjët e saj. Prandaj, në rast se keni dyshime, merrni një shkop druri dhe futeni në tokë për të parë nëse është e thatë apo jo, dhe nëse është, atëherë ujisni.

Çfarë lloj toke ju nevojitet?

Toka ideale për Schefflera është ajo që ka kullim shumë të mirë. Mund të jetë argjilore, por jo shumë kompakte. Preferohet të bëhet një vrimë e madhe dhe të përzihet me perlit nëse toka është shumë e rëndë dhe uji kullon keq.

Në rast të dëshirës për ta pasur në tenxhere, do t'i vihet substrat kultivues universal, si p.sh kjo.

Kur krasiten sheflerat?

Cheflera është një bimë me gjelbërim të përhershëm

Krasitja do të bëhet në pranverë, kur termometri fillon të shënojë 15-18ºC dhe nuk ka më ngrica. Ju duhet të përdorni një sharrë dore për degët që janë më shumë se një centimetër të trasha dhe gërshërë për krasitje kudhore për ato më të hollat ​​dhe më të butat.

Më pas, ne do të vazhdojmë me pastrimin e kurorës, duke eliminuar ato degë që janë të thata ose të thyera. Dhe pastaj, dhe për sa kohë që ekzemplari ynë ka të paktën 1 metër lartësi, ne mund të presim ato që rriten në trung nëse duam që ai të ketë formën e një peme të vogël.

Si shumohen?

Mund të bëhet me fara, ose me prerje që do të mbillen ose do të merren në pranverë. Të parat duhet të vendosen në tenxhere, në një vend me diell; dhe copat gjithashtu do të mbillen në një enë, por këtë do ta vendosim në gjysmëhije.

Nëse gjithçka shkon mirë, do të shohim që farat e para që mbijnë e bëjnë këtë pas dy deri në katër javë, dhe kërcellet mbijnë pas rreth 15 ditësh.

Cili është mendimi juaj për cheflera-t? Ju pelqejne ato?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*