clusia rosea

Clusia rosea është një pemë tropikale

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

La clusia rosea Është një pemë me gjelbërim të përhershëm me origjinë tropikale që kur është shumë e re, mund të ngatërrohet me një bimë të shijshme, pasi gjethet e saj janë mishtore. Në fakt, nuk janë të rralla rastet kur në dyqane vendoset përkrah kaktuseve dhe sukulentëve, edhe pse nuk ka lidhje me ta.

Nga përvoja ime, mund t'ju them këtë kujdesi i tij nuk është i vështirëMund të jetë edhe brenda nëse temperaturat janë të ulëta në dimër. Por unë do të flas më shumë për këtë më poshtë.

Nga e ka origjinën? clusia rosea?

Clusia rosea është një pemë

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Është një pemë endemike e Karaibeve, Bahamas dhe Indive Perëndimore. Është, pra, një bimë që nuk njeh të ftohtë, pasi temperatura më e ulët është 10-15ºC, dhe ajo maksimale është 30-35ºC në varësi të zonës. Përveç kësaj, ajo rritet në vende ku lagështia e mjedisit është e lartë, për këtë arsye do të ketë probleme nëse është e ulët, pasi gjethet e saj do të fillojnë të marrin ngjyrë kafe derisa të bien përfundimisht.

Një fakt kurioz është se përshtatet mjaft mirë me jetesën pranë detit. Kjo për shkak se toleron kripën. Pra, nëse jetoni në bregdet dhe dëshironi ta keni jashtë, nuk do të keni asnjë problem.

Cilat janë karakteristikat e tij?

La clusia rosea Është një pemë gjysmë epifite me gjelbërim të përhershëm. që, në varësi të konkurrencës që ka, mund të rritet duke zhvilluar një trung dhe një kurorë mjaft të fortë sa të mund të qëndrojnë më vete; ose si alpinist. Për shembull, nëse e kemi si ekzemplar të vetmuar në kopsht, pa bimë të tjera të mëdha aty pranë, do ta shohim të rritet si një pemë e zakonshme; por nëse, përkundrazi, ndan hapësirën me të tjerët, atëherë mund të priret të zhvillohet si epifit.

Mund të arrijë lartësinë afërsisht 14 metra, por nëse mbahet në tenxhere është e vështirë të kalojë 2 metra.. Trungu i tij mbetet relativisht i hollë, me një trashësi më së shumti rreth 30 centimetra. Kurora është e gjerë, rreth 6 metra në diametër dhe shumë e dendur, për këtë arsye lëshon një hije shumë të këndshme. Përbëhet nga gjethe vezake që janë jeshile të errët në anën e sipërme dhe më të çelura në pjesën e poshtme dhe kanë përmasa rreth 10×8 centimetra pak a shumë.

Lulet e saj janë të bardha ose rozë dhe kanë një diametër deri në 10 centimetra. Dhe frutat janë në formë të rrumbullakët dhe kanë tul portokalli.

Si kujdesesh clusia rosea?

Lulet e clusia rosea janë të bukura

Imazh - Wikimedia / Forestowlet

Është një pemë që, pavarësisht se është tropikale dhe për këtë arsye shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit, është mjaft e lehtë për t'u kujdesur. Për ta bërë këtë, ju rekomandoj të mbani parasysh atë që do t'ju them më pas:

Vend

  • Nëse do të jeni brenda shtëpisë, duhet ta vendosni në një vend ku ka shumë qartësi. Por kini kujdes: mos e vendosni pranë kondicionerit ose ndonjë pajisjeje tjetër që gjeneron rryma, përndryshe gjethet e tij do të marrin ngjyrë kafe.
  • nëse do të jesh jashtëUnë rekomandoj ta vendosni në gjysmë hije. Ju mund të merrni diellin për disa orë herët në mëngjes ose në perëndim të diellit, por duhet të siguroheni që të mos e godasë atë gjatë orëve qendrore të ditës.

Tokë

  • Në vazo: mund ta mbushni me ndonjë nga këto nënshtresa: fibër kokosi (shitet këtu), ose substrat universal (shitet këtu).
  • Në kopësht: Toka duhet të jetë pjellore dhe, përveç kësaj, të ketë kullim të mirë.

Ujitja

Nëse flasim për ujitje, gjëja e parë që duhet të dimë është se Uji i përdorur duhet të jetë ose ujë shiu ose ujë i përshtatshëm për konsum njerëzor. Është gjithashtu shumë e këshillueshme që toka të thahet pak përpara se ta ujitni përsëri. Në këtë mënyrë, rrënjët nuk do të mbyten, pasi nuk do të ketë ujë të tepërt.

Por po, Nëse do ta keni në tenxhere, është e rëndësishme që të ketë vrima, dhe se po te vendosesh nje pjate poshte kujtohesh ta kullosh. Po kështu bimën nuk duhet ta vendosni brenda një tenxhere pa vrima në bazën e saj, përndryshe uji do të ngecë brenda saj dhe klusia do ta ketë të vështirë.

pajtimtar

Clusia rosea ka fruta

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Gjatë muajve kur moti është i mirë dhe temperaturat mbeten ndërmjet 15 dhe 35ºC, ju mund të paguani; dhe në fakt është diçka që unë rekomandoj që të rritet më mirë. Përdorni plehra të lëngshëm si p.sh kjo, duke qenë se këto kanë një efektivitet më të shpejtë, por ndiqni udhëzimet e përdorimit që do të gjeni në paketim për të parandaluar 'djegjen' e rrënjëve.

Transplantimi

Ju do të duhet të mbillni clusia rosea në një tenxhere më të madhe ose në kopsht nëse shihni se rrënjët kanë filluar të dalin prej saj. Bëni në pranverë, kur temperaturat mbeten mbi 18ºC.

Rusticiteti

Siç thamë, nuk e duron dot të ftohtin. Idealisht, ajo nuk duhet të shkojë kurrë nën 15ºC., por nëse bie në 10ºC përkohësisht, as nuk do të ndodhte asgjë.

A e njihnit këtë bimë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*