Pemë të vogla për kopsht

Ka disa pemë për kopshte të vogla

A ka pemë të vogla që mund të mbahen në një kopsht? Epo, për këtë, së pari duhet të pyesim se çfarë është një pemë e vogël, sepse ndonjëherë ne ngatërrojmë shkurret që rriten si pemë të vogla me bimët arbërore. Dhe për këtë ju duhet ta dini këtë Një pemë është çdo bimë drunore që në përgjithësi zhvillon një trung i cili degëzohet në një lartësi të caktuar nga toka dhe që gjithashtu arrin të paktën pesë metra lartësi..

Për këtë arsye, pa marrë parasysh sa, për shembull, një bimë si Myrtifolia poligala duket si peme, nuk konsiderohet si e tille sepse qendron vetem ne 3-4 metra. Megjithatë, ka pemë të vogla për kopshte që janë vërtet të bukura.

Akacia e Kostandinopojës (albizia julibrissin)

Albizia julibrissin është një pemë gjetherënëse

Imazh - Wikimedia / Gmihail

La albizia julibrissin Është një pemë gjetherënëse që zhvillon një kurorë në formë ombrellë të përbërë nga gjethe të shumta jeshile dykëmbëshe. Trungu i tij mbetet i hollë gjatë gjithë jetës së tij, dhe kur lulëzon, siç ndodh në pranverë, lulet rozë mbijnë në majë të kupës së përmendur. Arrin 10 metra lartësi afërsisht, dhe hedh një hije të mirë.

Është një specie që në varësi të zonës dhe klimës, mund të rritet pak a shumë shpejt. Unë kam një dhe e vërteta është se rritet mjaft ngadalë, rreth dhjetë centimetra në vit. Por e mira është se ekzemplarët e rritur - dy metra e ca - në çerdhe me një çmim interesant është shumë i lehtë, ndaj nuk do të duhet të prisni gjatë për të shijuar lulet e tyre. Reziston deri në -12ºC.

Pema e orkideve (bauhinia purpurea)

Bauhinia ka lule të bukura

Imazh - Wikimedia / PEAK99

La bauhinia purpurea është një tjetër pemë gjetherënëse që prodhon lule të mrekullueshme në pranverë. Këto kanë ngjyrë rozë-vjollcë (prandaj dhe emri i species), dhe janë mjaft të mëdha, me një gjerësi rreth 7 centimetra. Ai arrin një lartësi prej të paktën 5 metra, dhe mund të arrijë 10 metra me kalimin e kohës.

Edhe pse mban mirë të ftohtin, madje edhe ngricat e moderuara (deri në -7ºC), Unë rekomandoj ta mbani atë të mbrojtur nga erërat e forta sidomos kur i ri.

panje granate (Acer opalus subsp garnatense)

Acer granatense rritet në tokë gëlqerore

rrapi ngjyrë kafe Shtë një pemë gjetherënëse që arrin 8 metra lartësi, edhe pse shpesh fiton një zakon të shkurreve. Ka gjethe jeshile gjatë pranverës dhe verës, dhe të kuqe në vjeshtë para rënies. Lulet shfaqen në fund të dimrit, dhe janë shumë të vogla dhe që nuk bien në sy.

Është një nga të paktat panje që rritet në toka gëlqerore, dhe një nga më rezistentët ndaj nxehtësisë (deri në 35ºC për sa kohë që është e përpiktë). Gjithashtu, duhet të dini se mbështet ngricat deri në -12ºC.

Tree Privet (ligustrum lucidum)

Priveti është një pemë me gjelbërim të përhershëm

Imazh - Flickr / mauro halpern

Privat arbëror Është një pemë me gjelbërim të përhershëm që arrin lartësinë deri në 15 metra, edhe pse me anë të krasitjes mund të merret me lartësi më të ulët. Zhvillon një trung pak a shumë të drejtë dhe një kurorë të rrumbullakosur, të përbërë nga gjethe të gjelbra dhe disi lëkurë. Lulet e saj janë të bardha dhe grupohen në tufë lulesh që zakonisht shfaqen mbi gjethe.

Rekomandohet për kopshte të vogla, qofshin ato në qytet apo qytezë. Toleron mirë ndotjen; në fakt, kjo është një nga arsyet pse zakonisht mbillen bimë në qendrat urbane; Përveç kësaj, ajo nuk dëmtohet nga ngricat e moderuara (deri në -12ºC).

Qershi japoneze (Prunus serrulata)

Prunus serrulata është një pemë e vogël

Imazh - Flickr / mauro halpern

El qershi japoneze Isshtë një pemë gjetherënëse që arrin lartësinë 10 metra. Zhvillon një kurorë të gjerë, e cila arrin rreth 4-5 metra. Lulet e saj rozë shfaqen në numër të madh në fillim të pranverës. Shkalla e rritjes së saj është mesatare, domethënë nuk është as e shpejtë dhe as e ngadaltë: rritet afërsisht 15 centimetra në vit.

Për shkak të hijes që projekton kurora e saj, është interesante të mbillni një ekzemplar në zonën e relaksimit të kopshtit. Tani, duhet ta keni parasysh këtë ka nevojë për një klimë të butë dhe tokë të pasur me lëndë ushqyese për të jetuar. Ajo toleron ngricat e moderuara.

portokalli e hidhur (Agrumet Cit aurantium)

Portokallia e hidhur është një pemë me gjelbërim të përhershëm.

Imazh - Wikimedia / Zeynel Cebeci

Portokallia e hidhur është një agrume që, si pjesa tjetër e specieve të gjinisë (Citrus) është me gjelbërim të përhershëm. Arrin një lartësi prej rreth 8 metrash, megjithëse duke qenë se e toleron mjaft mirë krasitjen, është e mundur të mbahet në 5-6 metra ose edhe më pak. Gjethet janë jeshile të errët dhe është një bimë që prodhon lule të bardha dhe aromatike dhe disa fruta që, megjithëse nuk mund të hahen të freskëta për shkak të aromës së tyre, shpesh përdoren për përgatitjen e reçelit.

Është një pemë që mund të duket e mrekullueshme në hyrje të kopshtit tuaj të vogël, sepse kur të lulëzojë, gjëja e parë që do të ndjeni është aroma e ëmbël e luleve të saj. Përveç kësaj, Duhet të dini se mban mirë temperaturat deri në -6ºC.

medlar (Eriobotrya japonica)

Medlarja është një pemë frutore shumëvjeçare

Imazh - Wikimedia / Salicyna

El medlarë Është një pemë frutore me gjelbërim të përhershëm arrin një lartësi prej 6 deri në 9 metra. Zhvillon një kurorë të gjerë, e cila arrin rreth 4 metra gjerësi. Kjo është e përbërë nga gjethe heshtak, me një pjesë të sipërme jeshile të errët dhe mjaft leshore. Lulet e saj janë të bardha dhe, siç e dini, jep fruta të rrumbullakëta të përshtatshme për konsum njerëzor.

Rritet mirë në lloje të ndryshme tokash, të tilla si balta. I reziston erës dhe gjithashtu temperaturave nën zero (deri në -18ºC).

Çfarë mendoni për këto pemë të vogla kopshti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*