paulownia

Pemët e Paulownia janë gjetherënëse

Imazh - Flickr / Salomé Bielsa

Pemët e Paulownia janë bimë me rritje të shpejtë dhe shpesh lulëzojnë në moshë shumë të re.. Nëse kushtet janë të mira, ato mund të fitojnë 30 deri në 40 inç lartësi çdo vit, që është shumë në krahasim me atë që pemët e tjera priren të rriten.

Tërheqja e saj kryesore janë, pa dyshim, lulet. Këto mbijnë përpara gjetheve, gjë që e bën të lehtë shikimin e tyre. Por, nga vijnë?

Cila është origjina e Paulownia?

Paulownia është një pemë gjetherënëse.

Imazhi – Wikimedia/Jean-Pol GRANDMONT // paulownia tomentosa

Këto pemë rritet në Azinë Lindore. Ata janë vendas në Kinë, si dhe në Japoni dhe Kore. Ato gjenden gjithashtu në Vietnam dhe Laos. Larg vendeve të origjinës, ato kultivohen gjerësisht në vende ku klima është e butë, me katër stinët e diferencuara mirë, me verë përgjithësisht të butë dhe dimër të freskët.

Si kuriozitet, më lejoni t'ju them këtë Ata janë emblema e qeverisë japoneze, shtet në të cilin njihen si Kiri (emër që ka kaluar kufijtë, pasi përdoret gjerësisht edhe në vendet spanjolle).

Si janë ata?

Janë pemë gjetherënëse që, siç pritej, ritmi i rritjes së tij është i shpejtë; në fakt, ato mund të arrijnë një lartësi prej përafërsisht 10-20 metra. Duhet të kemi parasysh edhe kurorën e saj, e cila është mjaft e gjerë në ekzemplarët e rritur, me diametër nga 4 deri në 7 metra.

Gjethet janë gjithashtu të mëdha, me përmasa rreth 40 centimetra të gjera me pak a shumë të njëjtën gjatësi. Tehu është disi i ndarë në dy lobe dhe ka një bisht të gjatë. Nëse flasim tani për lulet, këto mbijnë në tufë lulesh në formë piramidale në grupe deri në 8 lule vjollcë. Pasi bien, bima prodhon frutat, të cilat janë kapsula me një numër të madh farash të vogla me krahë.

Llojet kryesore të paulownia

Vlerësohet se ekzistojnë rreth 6 lloje të ndryshme të Paulownia, të cilat janë këto:

Paulownia catalpifolia

Paulownia catalpifolia është mesatare

Imazh - Flickr / Paco Garin

Është një specie vendase në Kinën lindore, e cila arrin një lartësi prej rreth 15 metrash. Është gjetherënës dhe i humbet gjethet gjatë vjeshtës ose dimrit. Farat e tij mbijnë mjaft mirë nëse mbillen në pranverë dhe rritja e fidanëve është e shpejtë. Por po, është e rëndësishme të dini se për të mbijetuar duhet të ndjejë kalimin e stinëve, ndaj nuk duhet të rritet në vende tropikale.

paulownia elongata

Paulownia është një pemë gjetherënëse.

Imazhi – Wikimedia/Bazsek

Është një specie që ka filluar të njihet mirë në Perëndim. Është gjithashtu gjetherënës, por është nga ato që arrijnë një lartësi më të madhe: në rastin e tij, po flasim për mund të jetë 28 metra. Me rritje mjaft të shpejtë, mund të arrijë 12-15 metra lartësi në rreth 5 vjet. Është gjithashtu shumë i përshtatshëm për klimat subtropikale ose me klimë të ngrohtë (siç është Mesdheu).

Paulownia fortunei

Paulownia fortunei është një pemë gjetherënëse

Imazhi – Wikimedia/Zhangzhugang

Është një specie gjetherënëse vendase në Kinën juglindore, Laos dhe Vietnam që arrin një lartësi prej 15 deri në 20 metra. Ajo ka një kurorë piramidale, dhe gjethet janë ovale, duke arritur rreth 20 centimetra të gjata. Gjithashtu, duhet të dini se, si pauloniat e tjera, ajo mbështet ngricat e moderuara mjaft mirë.

Paulownia kawakamii

Paulownia kawakami është e vogël

Imazh - Wikimedia / Groogle

Është një lloj paulonia gjetherënëse që Ajo arrin vetëm një lartësi prej rreth 6 metra, kështu që duke qenë më i vogël se të tjerët, mund të rritet në kopshte të vogla dhe të mesme. Është vendas në Tajvan, dhe kupa e tij është e rrumbullakosur. Mban të ftohtin, por jo aq sa të tjerët: vetëm deri në -5ºC.

Paulownia tajvaneze

Paulownia tajvaneze është një pemë e vogël

Imazhi – moretrees.co.uk

Është një pemë gjetherënëse me origjinë nga Kina, kryesisht në Tajvan. Trungu i tij ngrihet rreth 5 metra mbi nivelin e tokës., dhe kupa është pak a shumë e rrumbullakosur. Në vendin e origjinës, zakonisht hibridizohet me Paulownia kawakamii dhe Paulownia fortuneime të cilët ndan një habitat. I reziston të ftohtit për aq kohë sa nuk është ekstrem.

paulownia tomentosa

Paulownia tomentosa është një pemë mesatare

Imazh - Wikimedia / Agnieszka Kwiecień, Nova

La paulownia tomentosa Është specia më e njohur. Është me origjinë nga Kina, dhe Isshtë një pemë gjetherënëse që arrin lartësinë 20 metra. Kurora e saj është shumë e gjerë, pasi arrin afërsisht 6 metra. Kjo përbëhet nga gjethe të mëdha, pasi ato janë 40 centimetra të gjata. Lulet e saj shfaqen në tufë lulesh fundore në pranverë dhe kanë ngjyrë jargavani. I reziston ngricave deri në -20ºC.

Çfarë përdorimesh kanë paulownias?

Guzheng është një harpë kineze

Imazhi – Flickr/Lien Bryan™ // Guzheng

Fillimisht do të flasim për përdorimet që kanë në vendet e tyre të origjinës. Dhe është se në vendet aziatike nga vijnë, kryesisht në Kinë, Japoni dhe Kore, druri i tij përdoret për të bërë instrumente muzikore tradicionale, si guzheng (me origjinë kineze) ose koto (me origjinë japoneze). Përveç kësaj, në Kinë ato përdoren për ripyllëzim, pasi rriten shpejt dhe nuk janë shumë kërkuese për sa i përket llojit të tokës. Sigurisht që shërbejnë edhe si bimë zbukuruese, që është përdorimi kryesor që u japim në Perëndim, por jo i vetmi.

Pak nga pak, druri po përdoret edhe në prodhimin e instrumenteve muzikore., të tilla si kitarat elektrike me kosto të ulët. Megjithatë, ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm si «ndihmues të ekosistemeve», pasi lulet e tyre janë të shijshme; rrënjët parandalojnë erozionin e tokës dhe mund të rriten edhe në ato toka ku lëndët ushqyese janë të pakta; Dhe sikur të mos mjaftonte, gjethet kontribuojnë në përmirësimin e cilësisë së ajrit - si të gjitha bimët, në fakt, por duke qenë se gjethet e paulownia janë shumë të mëdha dhe të shumta, efekti është më i dukshëm-.

Po, nuk janë të gjitha pemë terreni. Paulownias, si bimë që janë, kanë edhe nevojat e tyre dhe, në fakt, nuk do të mund të jetojnë në vende ku ka pak shi, ose ku klima është e ngrohtë gjatë gjithë vitit. Kësaj duhet t'i shtojmë edhe diçka që e konsideroj shumë të rëndësishme: mënyra më e mirë për t'u kujdesur dhe mbrojtur një ekosistem është mbjellja e bimëve vendase; jo i huaj. Pavarësisht se sa e mirë apo e bukur është një pemë ekzotike, do të jetë gjithmonë më mirë të zgjidhni speciet vendase të rajonit tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*