Tulipifera Liriodendron

Liriodendron lulëzon në pranverë

El Tulipifera Liriodendron Është një pemë me gjethe dhe lule të mëdha., ndoshta jo aq sa ajo e bimëve të tjera, por po flasim për një specie që bën shumë hije dhe që në pranverë, kur lulëzon, është e mrekullueshme.

Megjithatë, nuk është një pemë që mund të rritet në çdo klimë apo kopsht, pasi ajo ka nevojë për një tokë të madhe ku të rritet, dhe gjithashtu, është e nevojshme që stinët të jenë mirë të diferencuara.

Ku është?

Liriodendron është një pemë e madhe

Imazhi – Wikimedia/Warburg1866

Origjina e Tulipifera Liriodendron Gjendet në Amerikën e Veriut Lindore. Ai jeton nga Ontario jugore (Kanada) dhe arrin në Florida (Shtetet e Bashkuara). Është e zakonshme në malet Apalachian, ku formon pyje në të cilat mund të ketë ekzemplarë që i kalojnë 30 metra lartësi.

Përveç kësaj, duhet thënë se është një pemë gjetherënëse me rritje të shpejtë, diçka që është padyshim shumë interesante të dihet nëse do të dëshironit të kishit një ekzemplar të një madhësie të caktuar brenda pak vitesh.

Cilat janë karakteristikat e tij?

Është një pemë gjetherënëse që arrin një lartësi të përafërt midis 18 dhe 25 metra përafërsisht., megjithëse në habitatin e tij natyror mund t'i tejkalojë ato dhe të arrijë 50 metra. Trungu është i drejtë, me lëvore kafe dhe degëzohet disa metra mbi tokë. Gjethet janë të alternuara dhe të thjeshta dhe janë rreth 15 centimetra të gjata; gjatë vjeshtës ato janë të verdha para se të bien.

Sa i përket luleve, ato janë të vetmuara, janë të gjata rreth 5 centimetra dhe kanë ngjyrë të gjelbër të verdhë. mbijnë në pranverë, zakonisht pasi gjethet bëjnë. Pasi ato pjalmohen, fruti piqet në vjeshtë, i cili është një kon kafe me fara me krahë.

Çfarë emrash të tjerë merr?

Lulet e tulipifera Liriodendron duken si tulipanë

Imazh - Wikimedia / Dcrjsr

Siç ndodh shpesh, emri shkencor i bimëve është më pak i përdorur dhe në rastin e protagonistit tonë ndodh e njëjta gjë. Në fakt, në popull njihet me këta emra:

  • pemë tulipani
  • pemë tulipani
  • Pema e tulipanit të Virxhinias
  • Pema e tulipanit të Virxhinias
  • magnolia e pemës së tulipanit
  • pemë tulipani amerikan

Për çfarë e përdorni?

Ka disa përdorime. Padyshim ai që na intereson më shumë është ai dekorativ. Ajo rritet shpejt, jep shumë hije dhe gjithashtu prodhon lule që shihen lehtë. Nëse mbillet në vendin e duhur, si një kopsht i madh dhe larg shtëpisë, do të duket spektakolare. Tani, duhet të dini edhe se është një bimë që “kujdeset” për bletët. Nëse ai Tulipifera Liriodendron është një specie e ëmbël.

Gjithashtu, tuajat Madera Përdoret për të bërë mobilje, kabinete, karroca ose kano. Është i butë dhe i lehtë për t'u punuar me të; në fakt, amerikanët vendas ndërtuan kanoet e tyre prej saj.

Cilat janë nevojat tuaja?

Tulipifera Liriodendron është një pemë gjetherënëse

Imazhi – Wikimedia/Unai.mdldm

Është një pemë që duhet mbjellë sa më shpejt në tokë, pasi siç thamë është mjaft e madhe dhe nuk mund të qëndrojë në vazo për një kohë të gjatë. Por përveç kësaj, duhet të dini se cilat janë nevojat tuaja në mënyrë që të mos keni probleme:

Vend

Sigurisht, duhet ta vendosni jashtë shtëpisë, por ku? Do të jetë e rëndësishme që të jetë në një zonë të ekspozuar ndaj diellit gjatë gjithë ditës ose një pjesë të saj, si dhe të mbillet rreth dhjetë metra (pak a shumë) nga vendi ku keni tubacione ose dysheme të shtruara. Sigurisht, duhet të jetë sa më larg nga pishina, pasi klori në ujë do të dëmtonte gjethet e saj; dhe gjithashtu të pemëve të tjera të mëdha si Ficus ose Pinus, pasi rrënjët e tyre do të vinin për të konkurruar për burimet në dispozicion dhe, në fund, do të përfundonin duke vërejtur se një ose disa prej tyre rriten më shumë se të tjerët.

Tokë

Toka në të cilën do të rritet duhet të jetë i thellë dhe të ketë një pH të ulët (dmth duhet të jetë acid). Nëse do ta mbani në tenxhere gjatë viteve të para të jetës, duhet ta mbillni në një të tillë me një substrat për bimët acidike, pasi ka të gjithë lëndët ushqyese që i nevojiten, përveç pH-së së duhur.

Ujitja

Ujitja duhet të jetë mesatare, duke qenë se rrënjët e saj nuk i rezistojnë ujit të tepërt, por as nuk mund të themi se është një “pemë e ujitur”. Kjo është arsyeja pse, në varësi të zonave, si në rajonin e Mesdheut, për shembull, ku reshjet janë të pakta për disa muaj, ai nuk do të mbijetojë më vete nëse nuk ujitet.

pajtimtar

Ju mund të paguani për Tulipifera Liriodendron gjatë muajve të pranverës dhe verës. Për atë përdorni plehra të lëngshëm nëse e keni në tenxhere, ose pluhur ose granula nëse e keni në kopsht.. Rekomandohet gjithashtu shumë të vini bast në Plehra organikë dhe jo aq për shkak të plehrave, pasi siç thamë, lulet e saj vizitohen nga bletët dhe është e rëndësishme t'i ruani ato.

Rusticiteti

Tulipifera Liriodendron duket bukur në dimër

Imazhi – Wikimedia/B137

I reziston shumë mirë ngricave dhe reshjeve të borës. Në fakt, reziston deri në -18ºC. Por nëse flasim për temperatura maksimale, këto nuk duhet të kalojnë 30ºC pasi në të kundërt do të pësonin dëmtime.

Çfarë keni menduar për Tulipifera Liriodendron?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*