Fiku mbytës (Ficus benghalensis)

Gjethet e Ficus benghalensis janë të mëdha.

Imazhi – Wikimedia/PJeganathan

Fiku mbytës është një nga pemët më të mëdha në botë. Nuk është më i larti, por është ai që mund të zërë më shumë metra, meqenëse nëse rritet pranë pemëve të tjera, përdor trungjet e tyre si mbështetje derisa të vdesin përfundimisht. Dhe sigurisht, në një moment të caktuar, ato trungje kalben, por Ficus nuk bie, sepse ka pasur kohë të mjaftueshme për të zhvilluar një sistem rrënjor që e mban atë në këmbë.

Për këtë arsye mund të themi edhe këtë el Ficus benghalensis Është një specie me rrënjë jo vetëm shumë të gjata, por edhe të forta.. Prandaj, nuk është një bimë që mund të rritet në një kopsht të vogël, por mund të jetë interesante ta mbani atë në një tenxhere për një kohë (për sa kohë që transplantohet periodikisht), ose në një parcelë të madhe.

Nga e ka origjinën dhe cilat janë karakteristikat e tij?

Fiku mbytës është një pemë shumë e madhe

Imazh - Wikimedia / Bernard DUPONT

Fiku mbytës, ose pema e banjave siç quhet ndryshe, Është një pemë me gjelbërim të përhershëm endemike në Indi dhe Sri Lanka.. Jeton në pyje tropikale ku lagështia e ajrit është e lartë, kështu që nëse rritet në zona ku është e ulët, do të jetë e nevojshme t'i spërkatni gjethet me ujë që të mos thahen.

si shumë të tjerë Ficus që rriten si pemë zakonisht e fillon jetën si epifit. Dhe them "zakonisht" sepse kjo do të ndodhë vetëm nëse mund të përdorni diçka (pemë të tjera për shembull) si mbështetje; përndryshe do të zhvillojë një trung, po, por edhe rrënjë ajrore që do t'i sigurojnë qëndrueshmëri.

Gjethet janë të thjeshta, me ngjyrë të gjelbër, përveç venave, të cilat janë më të lehta.. Ato janë rreth 30 centimetra të gjata dhe rreth 10-15 cm të gjera pak a shumë. Dhe frutat janë fiq të vegjël, me diametër rreth 2 cm dhe me ngjyrë të kuqe.

Pse quhet fiku mbytës?

Sepse kur përdor pemë të tjera si mbështetje, në fund ato vdesin duke qenë se rrënjët e protagonistit tonë ua vjedhin lëndët ushqyese dhe gjethet, duke u dhënë hije, e bëjnë gjithnjë e më të vështirë për ta kryerjen e fotosintezës.

Ndonjëherë mund të ndodhë që rrënjët 'mbytin' disa pemë, kështu që me kalimin e kohës fiku mund të zë disa hektarë, prandaj mund të thuhet se është një nga bimët më të mëdha në botë. Në fakt, në Kopshtin Botanik të Kalkutës ka një që zë 12 metra katror sipërfaqe dhe ka rreth 120 metra diametër. Është llogaritur një moshë mbi 230 vjeç.

Pra, mund të jetë befasi që dikush do të dëshironte të rriste një në kopshtin e tij, apo jo? Gjithashtu. Unë e kam një vetë, në një tenxhere. Vitin e parë pashë tashmë diçka që më befasoi shumë: E kisha ne bar artificial dhe nje dite vjeshte kur vendosa se ishte koha ta sillja ne shtepi qe te mos vuante nga i ftohti, kur e hoqa nga bari menjehere pashe qe kishte rrenje qe po fillonin. për ta 'ankoruar' atë.

Dhe çështja është se kishte vetëm disa muaj që e kisha mbjellë në atë vazo (nga një prej 10 cm në diametër, në një tjetër prej rreth 25 cm). Por po, e mora në shtëpi. Ato rrënjë që tashmë po rriteshin jashtë tenxhere, pothuajse nuk vuanin dhe pjesa tjetër e bimës - e cila në atë kohë ishte rreth 40 cm e gjatë pa përfshirë tenxheren - as që u drodh.

Çfarë ju duhet për të jetuar?

Ficus benghalensis është një pemë epifite

Kopja e koleksionit tim.

El Ficus benghalensis është një pemë që mund të rritet shumë, shumë e madhe, kështu që ajo që ka veçanërisht nevojë është hapësirë. shumë hapësirë. Mund të mbahet në vazo, siç do t'ju them më vonë, por nëse kemi parasysh madhësinë që arrin, është mirë që ta mbillni në tokë sa më shpejt të jetë e mundur.

Por përveç kësaj, ajo që ju nevojitet është nxehtësi. Duke qenë me origjinë tropikale, nuk është e mundur të rritet jashtë - të paktën jo gjatë gjithë vitit - në një vend ku ka ngrica, ose ku temperaturat qëndrojnë nën 10ºC për disa javë rresht. Përveç kësaj, nuk mund t'ju mungojë as drita. Nëse duam që ajo të rritet mirë, do ta ekspozojmë në diell të drejtpërdrejtë.

Dhe e fundit dhe jo më pak e rëndësishme, kërkon lagështi të lartë të ajrit. Nëse jetoni në një ishull, për shembull, ky nuk do të jetë problem, por për t'u siguruar, është më mirë të kontrolloni - me një stacion meteorologjik të brendshëm - sa përqindje lagështie ka në zonën tuaj. Nëse qëndron i lartë, mbi 50%, atëherë perfekt; por nëse jo, do t'ju duhet të spërkatni gjethet e saj me ujë pa gëlqere çdo ditë.

Cila është kujdesi që kërkon?

Le të flasim tani se si të kujdesemi për një Ficus benghalensis. Nga përvoja ime, mund t'ju them se nuk është shumë e komplikuar. Por le ta shohim në detaje:

  • Vend: Është mirë që ta mbani jashtë, pasi është vendi ku mund të vendoset në një vend të ekspozuar ndaj rrezet e diellit direkte. Por sigurisht, meqenëse nuk e duron dot të ftohtin, në vjeshtë/dimër do të duhet të futet në shtëpi nëse në zonë ka ngrica, me ç'rast do ta vendosim në dhomën më të ndritur dhe larg rrymave. .
  • Tenxhere apo tokë?: kjo do të varet nga kushtet klimatike të zonës dhe nëse kemi një kopsht të madh apo jo. Nëse klima është tropikale dhe kemi një parcelë të madhe, atëherë mund të vendoset në tokë; Përndryshe, është mirë ta keni në një tenxhere, ose ta krasitni.
  • Tokë: Toka ku rritet duhet të jetë e pasur dhe të ketë kullim të mirë. Nëse do të jetë në tenxhere, mund të vendosni një substrat kulturor universal për bimët, si p.sh kjo.
  • Ujitja: pema e banjave duhet të ujitet disa herë në javë gjatë verës, por pjesën tjetër të vitit lotimi duhet të jetë i ndarë në mënyrë që toka të thahet pak.
  • pajtimtar: A është e nevojshme të fekondoni një pemë që tashmë rritet shpejt dhe bëhet shumë e madhe? Epo, varet. Nëse është në tokë nuk është e nevojshme, por nëse e keni në tenxhere nuk do të dëmtojë, pasi me kalimin e kohës do të mbeten pa lëndë ushqyese. Për këtë arsye, unë rekomandoj ta fekondoni atë në pranverë dhe në verë me një pleh universal, si p.sh. kjo, duke ndjekur udhëzimet në pako.
  • Rusticiteti: është i ndjeshëm ndaj ngricave; nga ana tjetër, i reziston nxehtësisë deri në 45ºC nëse ka ujë në dispozicion dhe sa herë që është për një kohë të shkurtër.

Çfarë keni menduar për Ficus benghalensis?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*