Bredh blu (Picea pungens)

Picea pungens është një bimë halore

Imazhi – Wikimedia/Takkk

La pungens Picea, i njohur me emrin e zakonshëm bredh blu pavarësisht se nuk ka lidhje me bredhin, është një halore me rritje të ngadaltë me bukuri të madhe që pëlqen një klimë të butë.

Kjo është arsyeja pse, nëse keni ndërmend të rritni një ekzemplar, duhet të dini se nxehtësia ekstreme jo vetëm që mund të ngadalësojë rritjen e tij, por gjithashtu mund të shkaktojë probleme serioze.

Si është pungens Picea?

Picea pungens është një bimë halore me gjelbërim të përhershëm

Imazhi – Wikimedia/Leopold Kropfreiter

Është një pemë me gjelbërim të përhershëm vendas në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në Malet Shkëmbore. Me kalimin e viteve mund të arrijë një lartësi maksimale prej 35 metrash. Zhvillon një trung të drejtë dhe një kurorë piramidale të përbërë nga gjethe në formë gjilpërash të mprehta gjatësia e të cilave është rreth 30 milimetra.

Siç na tregon tashmë emri i tij i zakonshëm, gjethja e saj ka ngjyrë kaltërosh (më tepër glaukoze), diçka që padyshim bie në sy mes gjelbërimit që ka pjesa dërrmuese e bimëve. Gjithashtu, duhet të dini se ato janë aromatike kur i fërkoni. Dhe koni është në formë cilindrike të zgjatur, me ngjyrë të gjelbër në fillim, por më pas kthehet në kafe kur mbaron pjekja.

Ka disa kultivarë si 'Argentea', 'Pendula', 'Koster' ose 'Aurea', ndër të tjera. Është një bimë halore me vlerë të madhe dekorative, e cila duket e mrekullueshme në çdo kopsht ku klima është e butë.

Çfarë ju duhet për të jetuar?

Përveçse klima është e butë, sigurisht që keni nevojë për gjëra të tjera. Le t'i diskutojmë ato tani, në mënyrë që të keni një shans për të shijuar bredhin tuaj blu ose bredh blu për aq kohë sa të jetë e mundur:

Drita e diellit

Kjo është diçka që nuk mund ta humbisni. Është shumë e rëndësishme që të ekspozohet ndaj dritës së mbretit yll, në mënyrë që të rritet mirë. Përveç kësaj, është e nevojshme që ajo të vendoset jashtë shtëpisë, në ajër të hapur.

Kur vijnë Krishtlindjet, është e zakonshme që disa dyqane të shesin ekzemplarë shumë të rinj, mezi 20 centimetra të gjatë në tenxhere të vogla. Epo, sado të rinj të jenë, nuk duhet t'i lëmë brenda në shtëpi, sepse në të kundërt nuk do të mbijetojnë.

Tokë pjellore

Gjethet e bredhit blu janë glaukoze.

Imazh - Wikimedia / Lazaregagnidze

La pungens Picea Është një bimë halore që nuk do të mund të rritet në tokë ku lëndët ushqyese janë shumë të pakta. Për këtë arsye, pavarësisht nëse do të mbahet në vazo për një kohë apo nëse do të mbillet në kopsht, ju duhet të siguroheni që toka është e përshtatshme për të. Dhe cila është ajo?

Epo, një i pasur me lëndë ushqyese sigurisht, një pjellor, si substrati universal i shumë markave që shiten në çerdhe kopshtesh, si fizike ashtu edhe në internet. Nëse toka në kopshtin tuaj është sfungjer dhe kafe e errët ose edhe pothuajse e zezë, do të jetë e mirë për bredhin blu.

ujë në moderim

Nuk është një pemë që mund të jetë në një zonë ku bie pak shi, dhe më pak nëse thatësira ndodh në verë. Për këtë arsye, nuk është halore për Mesdheun, nëse nuk e keni kopshtin në një lartësi të madhe, ku verat janë më të buta se në vendet që janë disa metra mbi nivelin e detit.

Për këtë arsye, Nëse është në një tenxhere, duhet të siguroheni që toka të mos mbetet e thatë për një kohë të gjatë.. Që të mos ketë probleme, duhet të shihni se si është toka, nëse është e lagësht apo e thatë, dhe në bazë të kësaj, vazhdoni me ujë ose, përkundrazi, prisni edhe pak.

Komposto (nëse është në vazo)

Nëse ju pungens Picea është mbjellë në një tenxhere, do të duhet ta paguani në mënyrë që të rritet pa problem. Për ta bërë siç duhet, fillimisht duhet të dini se kur duhet fekonduar, pasi nëse do të fekondohej, për shembull, në dimër, kur është në qetësi, nuk do të kishte asnjë dobi. Por nëse e paguani në pranverë dhe verë, atëherë po.

Komposti organik është ideal për fekondimin e pemëve
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për pemët me pleh organik?

Përdorni plehra organike sa herë që është e mundur, pasi këto nuk janë të dëmshme për mjedisin. Por nëse do të përdorni plehra, ndiqni udhëzimet që do të gjeni në etiketën e tyre.

Keni rrënjë agresive?

Sistemi rrënjësor i bredhit blu nuk është agresiv, por ka nevojë për shumë hapësirë. Kështu, rekomandojmë që të mbillet të paktën katër metra larg mureve dhe dyshemeve, në mënyrë që të mos shkaktojë probleme në të ardhmen.

Në këtë mënyrë, pema do të mund të rritet mirë dhe ju do të mund ta shijoni pa u shqetësuar për asgjë.

Cila është rezistenca e tij ndaj të ftohtit?

Bredhi blu është shumëvjeçar

Imazh - Wikimedia / Jebulon

Bredhi blu i reziston shumë mirë edhe ngricave, edhe reshjeve të borës. Në fakt, i reziston temperaturave deri në -20ºC. Por një tjetër temë tjetër do të ishte vapa, sepse nuk i pëlqen shumë. Për më tepër, ajo vegjeton mirë (por vërtet mirë) vetëm nëse temperatura maksimale vjetore është rreth 30ºC, jo më shumë.

Për këtë arsye, në rajone të caktuara si ajo e Mesdheut, mund të konsiderohet një bimë stinore (Krishtlindjet), pasi sapo të vijë vera është normale që ajo të fillojë të vuajë dhe të mos mbijetojë në fund.

Çfarë mendoni për bredhin blu?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*